جستجوگر خبری شهرستان شفت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه هر گزش پشه آئدس منجر به بروز بیماری نمی شود، گفت: مردم نباید از گزش پشه آیدس دچار هراس شوند، بلکه با اقداماتی مانند بهسازی و پاکسازی محیط نسبت به ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، سید محمود رضوانی امروز در جمع اصحاب رسانه با اشاره به دیده شدن پشه آئدس از مردادماه سال گذشته در استان گیلان، اظهار داشت: مردم با گزش پشه آئدس دچار هراس نشوند، بلکه باید بتوانیم با اقداماتی مانع از وفور تعداد پشه آئدس در استان شویم. 

وی با بیان اینکه گزش پشه به تنهایی منجر به بروز بیماری تب دنگی نمی شود، افزود: برای انتقال این بیماری باید علاوه بر گزش پشه، فرد آلوده به بیماری و گزش پشه از فرد بیمار به فرد سالم صورت بگیرد، بنابراین صرفا هر گزش پشه منجر به بروز بیماری تب دنگی نمی شود. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تشریح علائم شدید بیماری تب دنگی بیان کرد: در صورت گزش پشه آئدس آلوده به بیماری تب دنگی، بروز تب شدید، اسهال و استفراغ و درد عضلانی شدید نشانه های بروز بیماری تب دنگی است که در صورت دیدن این علائم شدید، بیمار به مراکز درمانی مراجعه کرده و تحت درمان قرار می گیرد. 

رضوانی گفت: بنابراین هر گزشی از پشه آئدس خطرناک نیست و مردم نباید از گزش پشه آئدس دچار هراس شوند، زیرا در نهایت 2 تا 3 درصد افرادی که دچار گزش پشه آلوده می شوند علائم شدید بیماری تب دنگی را در خود بروز می دهند. 

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به برخی اقداماتی برای کنترل وفور پشه آئدس که توسط هر فرد امکان پذیر است، تصریح کرد: پاکیزه سازی شهر و بهسازی محیط زندگی مانند، کوچه ها و محلات و محل کار می تواند زیستگاه های پشه را کاهش دهد، بنابراین وفور پشه کنترل می شود و امکان گزش پشه را به صورت چشمگیری کاهش می دهد و در کنار این اقدامات، استفاده از لباس های رنگ روشن و گشاد در فضای بیرون از منزل می تواند مانع از گزش پشه شود. 

وی با تاکید بر اینکه مسئولیت کنترل پشه آئدس در سطح استان تنها بر عهده دانشگاه علوم پزشکی نیست، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از اقدامات می تواند مانع از وفور پشه آئدس در سطح شهرها و روستاهای استان شود، بنابراین مسئولیت بخش عمده ای از این اقدامات بر عهده سازمان ها و نهادهای دیگر است و تنها بر عهده دانشگاه علوم پزشکی استان نیست. 

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان