جستجوگر خبری شهرستان شفت

صالح محمدی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه کرم ساقه خوار برنج یک تهدید جدی برای این محصول است، گفت: اگر با آفت کرم ساقه خوار مبارزه نشود می تواند عملکرد محصول برنج را ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش داده و از کیفیت آن بکاهد. 

او با بیان اینکه کرم ساقه خوار نواری برنج یکی از مخرب ترین آفات برنج در بسیاری از کشور های تولید کننده برنج در دنیا و ایران است، افزود: کنترل این آفت به علت داشتن زندگی مخفی (لارو ها داخل ساقه برنج) مشکل بوده و تهدیدی برای برنجکاری است. 

رئیس جهاد کشاورزی گیلان به فعال بودن آفت کرم ساقه خوار برنج در مناطق معتدل اشاره و تصریح کرد: از هفته نخست تیر تا اواسط مرداد ماه بهترین زمان مبارزه با این آفت است. 

محمدی همچنین با اشاره به مضرات مصرف آفت کش ها گفت: کشاورزان گیلانی برای مبارزه با آفت کرم ساقه خوار برنج می توانند به ۲ روش بیولوژیک و استفاده از سموم کشاورزی با نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام کنند.

کرم ساقه خوار مهمترین آفت برنج است که در فصل زمستان به صورت کرم لارو در علف های هرز خشک حاشیه مزارع مخفی است و در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت به شفیره تبدیل می شود و پس از چند روز از شفیره ها پروانه خارج شده و با تخمگذاری روی شالی در خزانه و یا بوته های نشا شده در زمین اصلی موجب آلودگی و منجر به خسارت در شالیزار ها می شود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان