جستجوگر خبری شهرستان شفت

مراسم سنتی علم بندی (استقبال از محرم) با حضور پیرغلام اهل بیت (ع) و گرامیداشت مرحومان پیرغلامان اهل بیت (ع) شهرستان آستانه اشرفیه در صحن آستان مقدس آقا سید جلال الدین اشرف (ع) برگزار شد.

در این آیین سنتی عزاداران حسینی ابتدا با در دست داشتن تک بیرق (علم/ پرچم) ابتدا یک بار با مرثیه خوانی دور حرم مطهر به سینه زنی می پردازند و آن گاه که عزاداران بیشتری به جمع پیوستند، در جلوی صحن حرم در صفوفی منظم می ایستند و در حالی که پیر غلامان اهل بیت (ع) از مراثی سنتی استفاده می کنند، یکی از عزاداران قدیمی علم را در دست می گیرد و با نوحه خوانی ذاکران ابا عبدالله الحسین (ع)، تک علم را به ۲ طرف جمعیت عزادار به حرکت در می آورد و پس از چند بار رفت و برگشت علم را به عزاداری دیگر تحویل می دهد.

 آرامگاه آقا سید جلال الدین اشرف (ع) در شهر آستانه اشرفیه در شرق گیلان قرار دارد و یکی از مهمترین و زائرپذیرترین زیارتگاه های استان به شمار می رود که همه ساله پذیرای زائران بسیاری از شهر ها و روستا های گیلان و استان های دیگر است.

شهرستان ساحلی آستانه اشرفیه به سبب وجود بقعه آقا سید جلال الدین اشرف (ع) دارای اهمیت ویژه مذهبی در استان گیلان است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان