جستجوگر خبری شهرستان شفت

رئیس سازمان ملی عشایر کشور امروز در سفر گیلان و در شورای عشایر استان در رشت گفت: به زودی قرار است از عشایر کشور آمارگیری شده و مجوز های چرایی که از سال های قبل صادر شده مورد بررسی قرار گیرد تا کسانی که دیگر کار دامداری انجام نمی دهند از فهرست عشایر کشور حذف و عشایر واقعی اضافه شوند.

شایان نادری همچنین از اعطای دادن پنل خورشیدی به عشایر خبر داد و افزود: در برنامه های شهید جمهور برای حمایت از عشایر ، قرار بود وزرات نیرو ۲۲۰ پنل خورشیدی به عشایر کشور اختصاص دهد که این امر محقق نشد و اکنون در حال پیگیری این برنامه هستیم.

استاندار گیلان هم در نشست شورای عشایر استان با بیان اینکه عشایر مردمانی توانمندند، گفت: مدیران کشوری و استانی باید تمام تلاش خودرا برای حمایت از عشایر انجام دهند و مدیران استانی هم در اختصاص بودجه، حتما نظر روسای این شورا را مدنظر داشته باشند.

 اسدالله عباسی با اشاره به نقش مهم بانوان در تولیدات عشایر گفت: بانوان عشایری هم در تربیت فرزندان نقش دارند و هم دوشادوش مردان در کار های دامداری و تولید لبنیات و صنایع دستی مشارکت می کنند و چرخ اقتصاد خانوار را می چرخانند.

مهرداد گودرزوند چگینی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست با اشاره به مشکلات عشایر گیلان ، گفت: دسترسی نداشتن به آب آشامیدنی و راه دسترسی مناسب، از جمله مشکلات عشایر گیلان است که تلاش می کنیم این مشکلات را به کمک مسولان استانی رفع کنیم.

صالح محمدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هم در این شورا گفت: بر اساس آمار رسمی ، ۶ هزار و ۶۰۰ نفر عشایر در ۱۱ شهرستان گیلان سکونت دارند که بیشترین عشایر استان، حدود هزار و ۹۰۰ نفر در شهرستان تالش زندگی می کنند.

در این نشست، چند نفر از عشایر در خواست ها و مشکلات خود را مطرح کردند و دست بافته ای از زنان عشایر گیلانی به رئیس سازمان ملی عشایر ایران هدیه شد.

 

باشگاه خبرنگاران جوان گیلان رشت


نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان