جستجوگر خبری شهرستان شفت

استاندار گیلان با تأکید بر اهتمام دولت سیزدهم در جلوگیری از انقراض ماهیان خاویاری گفت: صید بی رویه برخی از کشورها باعث منقرض شده ماهی خاویار شده بود که جلو این امر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رودسر، اسدالله عباسی ظهر امروز در آییین رهاسازی 450 میلیون قطعه ماهیان استخوانی، خاویاری، دریایی و میگو به طور همزمان در دریای خزر، خلیج فارس، دریای عمان و آبهای داخلی که با حضور رئیس سازمان شیلات کشور و ارتباط تصویری با وزیر جهاد کشاورزی همراه بود، با بیان اینکه شهید جمهور در مسیر خدمت صادقانه به مردم جان خود را فدا کردند، اظهار کرد: با دستور و فرمایشات مقام معظم رهبری تمامی دولتمردان با قدرت در حال فعالیت هستند و مسیر توسعه کشور در حال حرکت است.

وی با تأکید بر لزوم توجه به حفظ ذخایر انواع ماهیان به ویژه ماهیان خاویاری و استخوانی گفت: صید و صیادی یکی از شغل های آب و اجدادی ما گیلانیان است که هر ساله درآمد بسیار خوبی را برای افراد ایجاد می کند از این رو باید آن را برای آیندگان به خوبی حفظ کنیم.

استاندار گیلان با اشاره به وجود چهار مرکز تکثیر انواع ماهیان خاویاری و استخوانی در این استان افزود: اقتصاد دریا محور با معیشت مردم گیلان گره خورده است، از این رو صیادان و ساحل نشینان باید تمامی گونه های ماهی را به هر طریقی شده حفظ کنیم.

عباسی یکی از راه های تأمین امنیت غذایی را حفظ ذخایر ماهیان استخوانی و خاویاری دانست و بیان کرد: در دریا انواع ماهیان استخوانی و خاویاری وجود دارد که نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی دارند، که در همین راستا یکی از برنامه های دولت سیزدهم و تاکیدات شهید جمهور توسعه مراکز ذخایر ماهیان خاویاری و استخوانی بود و اقدامات خوبی در این خصوص در گیلان انجام شده است.

وی با بیان اینکه نگاه دولت سیزدهم اعطای تسهیلات به تولیدات همگام با زیست بوم است، تصریح کرد: در اعطای تسهیلات اولویت با تولیدات همگام با زیست بوم استان است زیرا توجه به این امر منجر به زنجیره تولید و ارزش افزوده می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان، رهاسازی 450 میلیون قطعه بچه ماهی را یک ظرفیت برای استان های ساحلی کشور و شمالی دانست و گفت: از مجموع 450 میلیون قطعه بچه آبزی که عملیات رهاسازی آنها امروز در این 5 استان آغاز می شود، 30 میلیون قطعه بچه میگوست، 50 میلیون قطعه بچه ماهی دریایی مختص آب های استان خوزستان و بقیه انواع بچه ماهیان استخوانی و خاویاری است که بیشتر آن در گیلان رهاسازی خواهد شد.

عباسی با بیان اینکه سال گذشته یک میلیون و 500 هزار قطعه بچه ماهی خاویاری در گیلان رهاسازی شده بود، افزود: حجم رهاسازی بچه ماهیان خاویاری حدود 3 میلیون قطعه است که عملیات رهاسازی این بچه ماهیان در استان گیلان انجام می شود.

وی با تأکید بر اهتمام دولت سیزدهم در جلوگیری از انقراض ماهیان خاویاری بیان کرد: صید بی رویه برخی از کشورها باعث انقراض ماهی خاویاری شده بود که جلو این امر گرفته شده است.

در این آیین که در ساحل رودخانه پلرود شهر کلاچای رودسر برگزار شد، همچنین از مدیرکل شیلات گیلان و تعدادی از فعالان حوزه شیلات تجلیل شد.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان