جستجوگر خبری شهرستان شفت

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از مشاهده یک قلاده خرس قهوه ای و شوکا توسط محیط بانان با همراهی دوستداران محیط زیست در منطقه حفاظت شده و جنگلی سیاه مزگی شهرستان شفت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، حمزه عشوری در تشریح جزئیات این خبر  اظهار داشت: محیط بانان به همراه دو نفر از دوستداران محیط زیست به نام حسین آقایی و مهرداد بخشی پور از پویش مردمی حیات وحش گیلان موفق به مشاهده و فیلم برداری از یک قلاده خرس قهوه ای و شوکا در ارتفاعات جنگلی و هیرکانی  منطقه حفاظت شده سیاه مزگی شهرستان شفت شدند که نشان دهنده اهمیت حفظ زیستگاه ها و وجود محیطی امن برای زندگی این جانوران است.

وی افزود: گیلان بواسطه شرایط اکولوژیکی و اقلیمی دارای تنوع بی نظیری در گونه های گیاهی و جانوری است و به همین سبب به جولانگاه گونه های بی نظیری چون پلنگ، خرس و شوکا تبدیل شده است.

.

خرس ها پستانداران بزرگ جثه ای هستند که در زمره گونه های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند و در زیستگاه های خود تراکم پایینی دارند به همین خاطر خطرات متعددی آن ها را تهدید می کند لذا حفاظت از آن ها یکی از اولویت های اساسی در برنامه های مدیریتی و حفاظتی در کشور به شمار می رود.

شوکا نیز پستانداری است کوچکتر از مرال که در زبان ترکمنی آن را شوکه، در ترکی الیک و در کردی فیله گچه می نامند، این حیوان کمی قوزدار به نظر می رسد و دارای دم بسیار کوتاه است. مو های این حیوان در فصل تابستان کوتاه و نرم و به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز و در زمستان به رنگ خاکستری است.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : شفت

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان