جستجوگر خبری شهرستان شفت

دکتر محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مناسبت روز جهانی ایمنی غذا گفت: مواد غذایی از مزرعه تا سفره دچار تغییرات زیادی شده است و با عوامل مختلفی در تماس است، بنابراین به منظور حفظ سلامت غذا و عرضه مواد غذایی سالم نیازمند به کنترل مستمر در سطوح مختلف از مزرعه تا تولید و عرضه و مصرف هستیم.

او افزود: ایمنی مواد غذایی به عنوان موضوعی حساس نیاز به مشارکت بین بخشی و همکاری ارگان ها و سازمان هایی مانند جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، صنعت، معدن و تجارت، دامپزشکی، سازمان ملی استاندارد و مسئولان استانی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین پدیده جهانی شدن و افزایش مسافرت ها و توسعه گردشگری و همچنین افزایش مصرف غذا در خارج از منزل در جوامع مختلف، بیماری های منتقله از غذا را به عنوان یک مشکل بهداشتی در جهانی مطرح کرد.

دکتر آشوبی با بیان اینکه هر ساله در سرتاسر جهان به طور متوسط از هر ۱۰ نفر یک نفر تحت تأثیر بیماری های منتقله از راه آب و غذا قرار می گیرد، تصریح کرد: آلودگی در مواد غذایی می تواند شامل آلودگی میکروبی، انگلی و یا شیمیایی باشد.

به گفته او، طبق بررسی های علمی، در دهه های اخیر با گسترش تکنولوژی و افزایش مصرف افزودنی های آفت کش ها، آنتی بیوتیک ها و هورمون ها در تولید مواد غذایی در کشور های در حال توسعه، اثرات سوء و انکارناپذیری بر سلامت انسان ها به وجود آورده است.

دکتر محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین گفت: آلاینده ها، ترکیبات مضر برای سلامت انسان هستند که ممکن است از طریق ماده بسته بندی، خط تولید، آب های آلوده، سوخت های فسیلی و ... بقایای مواد شیمیایی به کار رفته کشاورزی و ترکیبات دارویی اضافه شده به خوراک دام ها و طیور به ماده غذایی رخنه کنند.

دکتر آشوبی افزود: مواد غذایی که تحت نظارت بهداشتی سازمان غذا و دارو دانشگاه ها وارد چرخه مصرف می شوند در ۳ سطح تولیدی، عرضه و ترخیص محصولات، تائید و بررسی می شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان گیلان رشت


نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان