جستجوگر خبری شهرستان شفت

به گفته مدیرعامل شرکت برق گیلان تاکنون حدود ۵۰۰۰ دستگاه استخراج رمز ارز در استان کشف شده که طبق ارزیابی ها خسارت ۴۱ میلیارد تومانی به صنعت برق برآورد می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، توسعه علم و فناوری همان گونه که در فیزیکال خود را ظهور و بروز داده و در حال پیشتازی هست، در علوم ناملموس و غیر فیزیکال نیز توانسته متغیری پرقدرت در فعل وانفعالات برشمرده شود.

رمز ارزها که این روزها بسیار در فضای غیرحقیقی پررونق هستند، نوعی پول دیجیتال اند که در آن تولید واحد پول و تأیید اصالت تراکنش آن با استفاده از الگوریتم های رمزگذاری شده کنترل می شود و معمولاً بدون وابستگی به یک بانک مرکزی کار می کنند.

اکنون چندین دهه است از ایجاد و استفاده از رمز ارزهای رایج در مبادلات قانونی و غیرقانونی جهان می گذرد اما همچنان بسیاری از کشورها از جمله ایران نخواسته و یا نتوانسته اند شیوه های دست یابی به تولید ارزهای دیجیتال را از برق ارزان دولتی تسهیل کنند.

تولید کم، مصرف بالا و استفاده نامتعارف از تولیدات صنعت برق رایگان در کشور موجب شده تا برخورد دولت با استخراج کنندگان غیرقانونی رمز ارزها بسیار سخت گیرانه باشد.

اما همچنان با سراسر کشور، استخراج غیرقانونی رمز ارزها در گیلان نیز انجام می شود و این مسئله آن طور که مسؤولان توانیر گفته اند، در خاموشی های بی تأثیر نیستند، از رو هست که متولیان تولید، انتقال و توزیع برق کسانی را که محل استخراج رمز ارزها را لو بدهند، پاداش های مالی نیز می گیرند.

آخرین خبر کشف و برخورد با استخراج کنندگان غیرقانونی رمز ارز در گیلان مربوط به عملیات مشترک نیروهای انتظامی و نمایندگان شرکت توزیع برق گیلان بود که در پی آن هشت مرکز و ۲۸ دستگاه استخراج غیرمجاز رمز ارز در شهرستان های رشت، تالش، لاهیجان، صومعه سرا، املش، سیاهکل و رودسر کشف و ضمن قطع انشعاب برق جهت طی مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

به گفته محمد اسماعیل هنرمند، مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان از هشت مرکزی که در آن ماینرها کشف و جمع آوری شدند، هفت مرکز خانگی و یک مورد دیگر نیز مرکز تولیدی بوده که بر اساس پایش مصرف آن ها، مورد کشف و شناسایی قرارگرفته اند.

با توجه به شرایط ویژه امسال در صنعت برق از جمله بروز خشک سالی و کمبود بارش ها، افزایش دمای زودرس، استخراج غیرمجاز رمز ارزها و عدم توازن تولید و مصرف، لذا مدیریت مصرف از سوی مشترکین امری ضروری و همچنین پایش مصرف برق در استان نیز جز وظایف ذاتی شرکت توزیع برق است که خوشبختانه هر دو طرف به آن اذعان دارند.

مدیرعامل شرکت برق گیلان گفته که با تشکیل کمیته جمع آوری مراکز غیرمجاز رمز ارزها در گیلان با همکاری دستگاه های اجرایی، قضایی و امنیتی تاکنون، قریب به پنج هزار دستگاه استخراج غیرمجاز رمز ارز در گیلان شناسایی شده است که طبق ارزیابی ها، بالغ بر ۴۱ میلیارد تومان به صنعت برق خسارت وارد کرده اند.

مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارزها به دلیل مصرف بیش ازاندازه برق، سبب تخریب شبکه می شوند ازاین رو شرکت برق نسبت به کشف و جمع آوری این مراکز مصمم است و تاکنون نیز موفقیت ها در این رابطه قابل تحسین است هرچند باید تلاش همگانی و مردمی نیز در این رابطه مشارکت داشته باشند.

 البته ذکر این نکته ضروری است که شرکت برق اعلام کرده افرادی که مراکز غیرمجاز رمز ارزها را معرفی کنند تا حداکثر ۲۰ میلیون تومان جایزه دریافت می کنند.

برقی ها اعلام کرده اند که مردم می توانند مراتب لو دادن مراکز استخراج رمز ارزها را با شماره ۱۲۱ انجام دهند و این اطمینان را نیز داده اند که نام افرادی که در برابر خاطیان سوت می زنند، محرمانه خواهد ماند.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان