جستجوگر خبری شهرستان شفت

آستارا - ایرنا - فرماندار آستارا گفت: برای مقابله با تنش آبی و آبیاری اراضی کشاورزی، باید با هماهنگی مرزبانی از رودخانه مرزی آستاراچای آب برداشت شود و میراب ها در توزیع عادلانه منابع همکاری کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا عباس صابر عصر چهارشنبه در جلسه بررسی مشکلات آب کشاورزی در فرمانداری آستارا از شرکت آب منطقه ای گیلان خواست با همکاری شرکت آب و فاضلاب شهرستان و با استفاده از همه رودخانه ها و چاه های عمیق و نیمه عمیق یکدیگر، جهت رفع مشکلات آبیاری اراضی کشاورزی اقدام کنند.

رودخانه مرزی آستاراچای به طول ۳۸ کیلومتر از ارتفاعات کوهستان حیران و دامنه شیندان آن سرچشمه گرفته و بعد از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان به دریای خزر می ریزد.

فرماندار آستارا ادامه داد: طبق اعلام کارشناسان آب و فاضلاب با کمبود آب مواجه هستیم و ویلانشینی، مصرف بی رویه و غیرمجاز، پایین آمدن آب چاه های عمیق و نیمه عمیق و کاهش ذخیره آب شرایط موجود را تشدید می کند.

صابر قطعی برق را حتی برای یک دقیقه باعث بروز مشکلات جدی در تصفیه خانه آب آستارا اعلام کرد و از ستاد مدیریت بحران گیلان خواست مشکلات این شهرستان جدی گرفته شود.

او گفت: باید تکمیل پروژه های بلندمدت آب نظیر احداث سد رودخانه چلوند، تکمیل سد لاستیکی ملاهادی و تهیه دستگاه آب شیرین کن پیگیری شود تا برای مقابله با بحران آب تمام تمهیدات لازم را انجام دهیم.

وی افزود: ۳۷ حلقه چاه عمیق و ۶۷۰ حلقه چاه نیمه عمیق مجاز و ۸۰۰ حلقه چاه نیمه عمیق غیرمجاز در این شهرستان موجود است و دستگاه های متولی به تامین برق و سوخت چاه ها ی مجاز و ساماندهی و صدور کد اشتراک موقت به سایر چاه ها اقدام کنند.
آستارا هفت هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی و ۶ هزار بهره بردار دارد و بیشتر کشاورزان آن شالیکار هستند و به طور متوسط از سه هزار و ۲۰۰ هکتار شالیزار، حدود ۱۵ هزار تن شلتوک برداشت و بیش از هشت هزار تن برنج سفید تولید می شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و مرز جمهوری آذربایجان قرار دارد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان