جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا- استاندار گیلان با اشاره به رویکرد سندآمایش سرزمینی مبنی بر رعایت استانداردهای علمی، توجه به نگاه کارشناسی و نیروهای مستعد و پر کردن خلأهای قانونی مربوط به نظام مهندسی ساختمان گفت: ...

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا، ارسلان زارع روز چهارشنبه در دیدار رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، گیلان را جزو  پنج استان حادثه خیز عنوان و با اشاره به نقش و جایگاه با اهمیت نظام مهندسی اظهار داشت: گرایش جوانان به سمت رشته های مهندسی در آموزش عالی باتوجه به نقش توسعه ای آن، مایه مباهات است.

وی سند آمایش سرزمینی را محور توسعه استان دانست و به رویکرد این سند مبنی بر توجه به نگاه کارشناسی، رعایت استانداردهای علمی، استفاده از نیروهای مستعد و پر کردن خلأها از بسترهای قانونی اشاره و خاطرنشان کرد: ارتقای توجه به پایداری ساختمان از نیم درصد در سال ۱۳۵۷ به ۵۸ درصد در زمان حاضر، گام بزرگی محسوب می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان استفاده از ظرفیت ۲۳ هزار نفری جامعه مهندسان استان را بسیار مهم و ارزشمند عنوان و تصریح کرد: آمادگی اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان در گیلان به عنوان یکی از اولین استان ها وجود دارد و مقاوم سازی، نگهداری و تعمیرات ساختمان های دولتی، اداری و دستگاه های اجرایی در اولویت قرار می گیرد.

وی از مشارکت سازمان نظام مهندسی در اجرای طرح اقدام ملی مسکن استقبال و خاطرنشان کرد : باتوجه به گستردگی صنایع مرتبط با صنعت ساختمان، رونق این بخش علاوه بر پایداری اشتغال، پویایی جامعه را به دنبال دارد.

استاندار گیلان نقش آموزش مهارتی مهندسان در کنار کسب دانش علمی را در فرآیند جذب بازار کار آنان مهم دانست و بر ضرورت انعقاد تفاهم نامه با سازمان آموزش و فنی و حرفه ای استان برای تحقق این امر تأکید کرد.

در این دیدار رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز تحقق بیمه مهندسان و تصویب در مجلس به عنوان قانون را اتفاقی مبارک برای این قشر پرتلاش عنوان و تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی با ۵۵۰ هزار مهندس در سطح کشور، یکی از حوزه های اثرگذار است. 

احمد خرم به آغاز اجرای مبحث ۲۲ قانون مقررات ملی ساختمان در تهران از اول تیرماه به صورت آزمونه در تهران و سپس در استان های دیگر اشاره و خاطرنشان کرد: بیش از ۵۰ درصد مهندسان فاقد مسکن و ۶۰ درصد آنان، بیکار یا در شغل های غیرمرتبط در حال فعالیت هستند که با رونق ۱۸۰ صنعت وابسته به ساختمان می توانیم شاهد پویایی جامعه و فعالیت مهندسان باشیم.

 نظام مهندسی ساختمان گیلان بیش از ۲۲ هزار عضو دارد .

گیلان  با ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت بعنوان یکی از پرتراکم ترین استان های کشور بر روی گسل های متعددی قرار گرفته که عبارتند از گسل شمال البرز، گسل آستارا ، کلیشم ، لاهیجان ، منجییل ، جیرنده.

ثبت بیش از ۳۰۰ زمین لرزه با بزرگای متوسط سه تا پنج (MN) ،توسط دستگاههای لرزه نگاری از سال ۱۳۷۰ تاکنون در استان گیلان، نشان از زمین ساخت جنبا و لرزه خیزی بالای این استان دارد.
بر اساس اطلاعات دریافتی از مرکز لرزه شناسی گیلان در حال حاضر گسل البرز بسیار فعال به نظر می رسد . 

زمین لرزه ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ رودبار - منجیل با بزرگی ۷.۴ ریشتر موجب کشته شدن ۴۰ هزار نفر، ویران شدن شهرهای رودبار و منجیل، و آسیب دیدن بیش از ۷۰۰ روستا و بسیاری از سازه های عمرانی در استان گیلان شد.

این شرایط توجه به استاندردسازی بناها و نظام مهندسی ساختمان در گیلان از سوی متولیان و دست اندرکاران را دو چندان می کند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان