جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت – ایرنا-  معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه ورودی آب سد سفیدرود امسال حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب بوده است، گفت: تا کنون یک میلیارد متر مکعب آب سد سفیدرود برای ...

محمد جواد خانی پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال ورودی آب سد سفید رود حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب بود که  این میزان نسبت به سال گذشته در مجموع کاهش ۶۰ درصدی را  نشان می دهد.

وی با بیان اینکه امسال بر اساس گزارش هواشناسی، بارش ها در استان گیلان نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد و نسبت به بلند مدت ۲۵ درصد کاهش داشته است، افزود: با توجه به تقویم زراعی سازمان جهاد کشاورزی و به علت کاهش ۶۰ درصدی ورودی سد سفیدرود ناگزیر به اجرای برنامه نوبت بندی برای امسال بودیم .

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس؛ آورد سد سفید رود نسبت به دو سال گذشته و بلند مدت به ترتیب ۶۰ و ۷۰ درصد کاهش را نشان می دهد که این موضوع ناشی از کاهش نزولات جوی و همچنین  وزش باد های گرم در زمستان و تبخیر پوشش برفی در حوضه آبریز سد سفیدرود بوده است .

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مصرف بهینه از منابع آبی تصریح کرد: با برنامه ریزی های انجام شده امسال ۵۰۰ کیلومتر لایروبی انهار و رودخانه ها به منظور افزایش بازدهی شبکه های آبیاری و انهار به دلیل رشد گیاهان و شیب کم موجود در  این مناطق، بازسازی و آب گذاری ۳۷۰  سردهنه خاکی موجود در استان و سرویس و راه اندازی ایستگاه های پمپاژ و چاه های عمیق برای مصرف بهینه منابع آبی استان توسط شرکت آب منطقه ای گیلان صورت گرفته است.

خانی پور گفت: همچنین برنامه نوبت بندی آب کشاورزی به پیشنهاد این شرکت در کمیته منابع و مصارف آب استان بر اساس تقویم زراعی و موجودی آب سد سفید رود مورد بررسی و تصویب قرار گرفت که  اولین نوبت آبگذاری کانال های آبیاری بر اساس تقویم زراعی از پنجم اردیبهشت ماه برای کانال راست سنگر( اراضی شالیزارهای مناطق شرق گیلان) و نهم اردیبهشت ماه برای کانال چپ سنگر( اراضی شالیزاری مناطق مرکزی گیلان) به مدت ۲۰ روز پیوسته جهت انجام نشاءکاری انجام شد.

وی اضافه کرد  : در ادامه اجرای برنامه نوبت بندی آب کشاورزی تا پایان خرداد  به صورت هشت روز وصل و  چهار روز قطع و تاکنون به میزان حدود یک میلیارد متر مکعب آب برای۱۷۲ هزار هکتار از اراضی شالیزارهای تحت شبکه سفید رود تحویل شده است .

وی گفت:  از روز گذشته، اول تا پایان تیرماه در  ادامه نوبت بندی آب کشاورزی ، نوبت بندی آب به صورت هشت روز وصل و پنج روز قطع اجرا می شود و هرگونه تغییرات در برنامه نوبت بندی آب کشاورزی اطلاع رسانی خواهد شد .

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان برای مواجه نشدن کشاورزان پایین دست با کمبود آب تصریح کرد: در صورتی که کشاورزانی با مشکل کم آبی روبرو  باشند ، می توانند چاههای شان را  برای آبیاری اراضی شالیزاری وارد مدار بهره برداری کنند؛ ضمن آنکه کشاورزان بالا دست نیز باید  نوبت بندی ها را رعایت کنند.

سد سفیدرود بزرگ ترین سد مخزنی گیلان در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می کند.

این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان