جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: محصولات کشاورزی سهم ۴۰۰ میلیون دلاری معادل ۴۰ درصد مجموع صادرات استان گیلان را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود الماسی عصر دوشنبه در جلسه برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در تحقق شعار سال با اشاره به پتانسیل های عظیم گیلان در حوزه کشاورزی، اظهار کرد: با وجود همه توانمندی ها شاهد مشکلاتی در حوزه کشاورزی گیلان هستیم.

وی با بیان اینکه گیلان سطحی معادل ۹ دهم درصد خاک کشور را دارد، افزود: ۳.۲ درصد کل محصولات کشور را در استان گیلان تولید می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه حدود سه میلیون تن تولید در استان با شاخص هایی که می تواند مورد توجه قرار بگیرد، گفت: گیلان در محصول تولیدی در استان رتبه اول تا پنجم کشور را داریم.

وی با بیان اینکه در برخی محصولات کشاورزی تولیدات گیلان برند هستند، اضافه کرد: ایجاد امنیت غذایی، اجرای پروژه هایی در دستور کار قرار دارد که زمینه ارتقای تولید در استان را به دنبال داشته باشد.

الماسی با اشاره به اینکه برای اینکه بتوانیم زمینه های لازم برای تولید را داشته باشیم باید به عوامل آن توجه کنیم، اضافه کرد: یکی از عوامل مؤثر در تولید عرصه های کشاورزی است که در سال های اخیر به عنوان مهم ترین عنصر فعالیت و تولید در گیلان به شدت مورد هجمه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه زمینه های برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی شمال کشور در حال رخ دادن است، تصریح کرد: یکی از مهم ترین مسئولیت ها حفظ عرصه های کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به نیروی انسانی فعال در این بخش، گفت: کشاورز، باغدار و تولید کننده و مجموعه عواملی که به صورت دولتی آنها را حمایت می کنند مورد توجه بوده برای اینکه بتوانیم با آموزش های بیشتر و ارتقای وضعیت تولید بتوانیم در این بخش نیز تأثیرگذار باشیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مواردی که در سطح کشور و استان گیلان شاهد بهبود وضعیت آن هستیم صادرات محصولات کشاورزی است، افزود: در گیلان بر اساس آخرین آمارها بیشتر ۶۲ درصد کل صادرات استان مربوط به بخش کشاورزی است.

الماسی با بیان اینکه این نشان دهنده پتانسیل بخش کشاورزی گیلان برای توسعه است، اضافه کرد: از مجموع ۶۰۰ میلیون دلار صادرات گیلان بیش از ۴۰۰ میلیون دلار را مربوط به بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: در گذشته مازاد تولید محصولات کشاورزی برای صادرات در نظر گرفته می شد اما امروز بر اساس سیاست ۱۰ ساله تولید برای صادرات جایگزین برنامه ها قبلی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به ظرفیت صادراتی کیوی استان اشاره و تصریح کرد: امروز در باغات کیوی گیلان با توجه به سلیقه مصرف کنندگان خارجی کیوی تولید، جمع آوری و صادر می شود.

وی با اشاره به مشکلات موجود در مسیر توسعه کشاورزی استان گیلان، افزود: بسیاری از موانع حوزه کشاورزی گیلان فرا بخشی است و منحصر به مشکلات درون وزارت کشاورزی نبوده و حوزه ها دیگر بوده که در صورت اتصال این حلقه های زنجیر شاهد توسعه و بهبود وضعیت در این بخش خواهیم بود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان