جستجوگر خبری شهرستان شفت

بیش از ۲۷۰ بانوی گیلانی با آموزش و توانمند سازی در طرح های ملی جهاد دانشگاهی ، وارد بازار کار شدند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما در گیلان ؛ سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی گیلان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت : جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه ای ، واسطه ای و تسهیل گر برای حمایت از مشاغل خانگی ، توسعه کارآفرینی و اشتغال ؛ مجری دو طرح ملی «توانمند سازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار» و همچنین «توسعه مشاغل خانگی» است.

حمیدرضا مسکنی جفرودی افزود : در طرح توانمند سازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار ۲۷۰ بانوی گیلانی و در طرح توسعه مشاغل خانگی حدود ۲ هزار و صد نفر پس از شناسایی و توانمندسازی به بازار کار متصل شدند.

وی با بیان اینکه مسئولیت این فرایند بر عهده بانوان کار آفرین استان به عنوان پیشران بوده است، گفت: در طرح ملی توانمند سازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار ۱۳۰ پیشران گیلانی و در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی هم ۹۰ پیشران گیلانی مشارکت دارند.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی گیلان با بیان اینکه آموزش ها در ۱۳ رشته هنری از جمله قالیبافی، دوزندگی، حصیربافی و رشتی دوزی است ، گفت: جهاد دانشگاهی در ادامه برنامه هایش قرار است تا ۲ سال آینده برای ۱۵ هزار نفر دیگر هدایت شغلی ایجاد کند.

حمیدرضا مسکنی جفرودی ، ایجاد مرکز مشاوره و اشتغال و خدمات نمایشگاهی و اتصال به بازار را از دیگر برنامه های جهاد دانشگاهی گیلان عنوان کرد.

آموزش رایگان پیشرانان به بانوان گیلانی و غیر گیلانی 
خانم مرضیه قهوه چی ، یکی از ۹۰ پیشران در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی است که به ۴۵ نفر از بانوان روستای خود، رایگان آموزش داده است.

وی در حالی که پشت دستگاه چوبی حصیربافی اش مشغول کار است، می گوید در ۱۳ رشته هنری فعالیت دارد و نه تنها به زنان گیلانی بلکه به بانوانی از دیگر استان های کشور نیز آموزش می دهد.

خانم سیما صفری می گوید : بانوی آبادانی هستم و آموزش های رایگان در رشته های حصیربافی ، نقطه کوبی ، آیینه کاری و گلدوزی را به صورت رایگان از خانم قهوه چی یاد گرفته ام و خداروشکر ماهانه به طور میانگین ۳ میلیون تومان درآمد دارم.

اما در اجرای طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار هم ۳۴ پیشران دخیل اند که خانم رقیه میرزایی یکی از این افراد است.

درآمدزایی با معرفی به بازار کار
به سراغ خانم میرزایی در شهرستان آستانه اشرفیه رفتیم در حالی که در مغازه ی کوچکش مشغول دوزندگی بود ، گفت : خانم های بی سرپرستی را که در خانه مشغول فعالیت هستند در قالب طرح مشاغل خانگی حمایت و برای درآمدزایی به بازار کار معرفی کردم که قطعا باعث افزایش تولید می شود.

 

گره گشایی زندگی با دوزندگی
زهرا امین پور یکی از بانوان سرپرست خانوار است که می گوید: در ۳ سال گذشته با حمایت های خانم میرزایی توانسته آنچه را که در خانه تولید می کند در بازار بفروشد و ماهیانه حداقل ۳ میلیون تومان درآمد داشته باشد.

خانم جمیله احتیاط کار هم کارآفرینی است که با آموزش هر گره قالی به بانوان ، نقش موثری در گره گشایی مشکلات و افزایش تولید و درآمد دارد.

وی می گوید : ۴۰ سال است قالی بافی آموزش می دهد و در طول این سال ها بیش از هزار نفر را آموزش داده و از آن ها حمایت کرده تا تولیداتشان را در بازار هدف بفروشند.

صنایع دستی گیلان در بازار های جهانی
خانم جمیله احتیاط کار در ادامه می گوید: تولیدات هنری شان را به صورت صادرات چمدانی به کشور های اروپایی، آمریکایی و آسیایی از جمله سنگاپور، مالزی، فیلیپین و آلمان فرستاده و باز خورد خوبی هم داشته است.

 

 

انتظار حمایت
 البته این بانوان از مسئولان می خواهند که به دلیل افزایش هزینه ها با در اختیار گذاشتن تسهیلات مناسب در تهیه و فراهم کردن دستگاه ها و امکانات مورد نیاز از کارشان حمایت کنند تا افزایش تولید در سال مهار تورم و رشد تولید داشته باشند.

نویسنده: سیده فهیمه هاشمینویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان