جستجوگر خبری شهرستان شفت

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به راهکارهای مؤثر در ترویج فرزندآوری گفت: برقراری حداقل حقوق ماهانه با بیمه به مادران خانه دار با هر تولد و به ازای هر تولد، پنج سال حق پرداخت حقوق، می تواند یک ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدتقی آشوبی صبح امروز در نشست هفتگی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده دانشگاه با اشاره به کاهش موالید در گیلان اظهار کرد: دانشگاه، مبدأ تولید فکر و اندیشه در راستای برون رفت از چالش ها است و باید برای برون رفت از چاله جمعیتی استان، الگوی مناسب و موفقی متناسب با فرهنگ گیلان، طراحی و جهت اجرا در دستور کار قرار بگیرد. 

وی با بیان اینکه الگوهای موفق رشد جمعیتی در برخی از کشورها از جمله روسیه و آلمان مورد مطالعه قرار گرفته، افزود: در کنار تشویق خانواده های پرجمعیت و جوان باید برخی از دغدغه های خانواده ها جهت ترویج فرهنگ زادآوری به ویژه مسائل مالی حل شود. 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از پیشنهادات ستاد دانشگاهی به ستاد استانی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده را تعیین و برقراری حقوق ماهیانه به زنان خانه دار صاحب فرزند اعلام کرد و گفت: برقراری حداقل حقوق ماهانه با بیمه به مادران خانه دار با هر تولد و به ازای هر تولد، پنج سال حق پرداخت حقوق، می تواند یک راهکار مؤثر در ترویج فرزندآوری باشد. 

آشوبی در نظر گرفتن بسته های مالی را یکی از راهکارهای حمایتی به خانواده ها در ترویج فرزندآوری دانست و تصریح کرد: با صرفه جویی منابع و با پرهیز از هزینه های گزاف غیر مثمر، می توان منابع بسته تشویقی پیشنهادی حمایت از مادران صاحب فرزند را تأمین کرد. 

وی حفظ بنیان های فرهنگی را در تقویت بنیه های اجتماعی، حائز اهمیت برشمرد و افزود: قبل از رشد منفی جمعیت در گیلان، زبان گیلکی و به نوعی زبان مادری در استان ما از بین رفته و بعضاً مشاهده می شود برخی از خانواده ها به زبان انگلیسی در منزل صحبت می کنند! 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان، کار تبلیغی و ترویجی در حوزه فرزند آوری را بسیار مهم اما ناکافی عنوان کرد و گفت: باید تمام تلاش خود را ضمن کاهش مرگ ومیر برای افزایش موالید خام به کار بگیریم و از هیچ کوششی دریغ نکنیم. 

آشوبی به طرح «نفس» برای جلوگیری از سقط جنین اشاره کرد و افزود: مداخلات برداران و خواهران بسیجی در طرح نفس، سالانه می تواند شمار بالایی از جنین های سالم را حفظ و به جوان سازی جمعیت کمک کنند.

وی برگزاری جشنواره های فرهنگی را یکی دیگر از راهکارهای مؤثر در حوزه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده برشمرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره های چندقلوها و یا برگزاری جشن های شکوه مادری برای مادران خانه داری که حداقل چهار فرزند دارند، می تواند محرک خوبی در حوزه جوانی جمعیت باشد. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان