جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- پیشگیری و درمان به موقع سرطان و راه اندازی مراکز تشخیص زودهنگام در گیلان از جمله موضوعات حائز اهمیت در کاهش آمارهای ابتلا به این بیماری است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: نامش هولناک است و زمانی که در وجود آدمی قد می کشد ذره ذره سلامتیش را می بلعد. هر چند افزایش شیوع سرطان و پیشرفت علم پزشکی برای کنترل و درمان این بیماری سبب شده تا در سال های اخیر هول و هراس شنیدن این واژه، کمتر از قبل باشد اما به هر حال، سرطان همچنان از جمله بیماری هایی است که بر سلامت افراد سایه می گستراند و زندگی مبتلایان و خانواده هایشان را به شدت تحت شعاع خود قرار می دهد.

فزونی شیوع سرطان همراه با پیشرفت های علمی از یک سو و گسترش آگاهی های مردم در مورد این بیماری، فضایی آکنده از بیم و امید توأمان را در اطراف این بیماری پدید آورده است. و اما در گیلان باید گفت، شیوع سرطان بالاست. گیلان در سال ۹۸ در جایگاه چهاردهم نسبت به استان های دیگر قرار داشت و سرطان پستان، معده، پرستات، کولورکتال و پوست به ترتیب به عنوان شایع ترین سرطان ها در این استان اعلام شد. همچنین باید توجه داشت که بروز سرطان روده در گیلان، طی ۱۵ سال گذشته دو برابر شده است.

خردادماه امسال رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفت و گوی شیب ابتلاء به سرطان روده بزرگ در گیلان را بسیار تند دانست. «منصور قناعی» یادآور شد: «تحقیقات نشان از این موضوع دارد که ۷۵ تا ۸۰ درصد موارد جدید ابتلاء به سرطان روده بزرگ در گیلان ارثی نیست و به صورت ناگهانی و به علت عوامل محیطی در فرد بروز پیدا کرده است».

رنج بسیار یک بیماری

شهروندی که یکی از نزدیکانش با سرطان دست به گریبان است به خبرنگار مهر گفت: بیماری سرطان درد و رنجی بسیاری به فرد بیمار و اطرافیانش تحمیل می کند. جراحی، شیمی درمانی، تهیه داروها، عوارض بیماری، ناتوانی مفرط بیمار، شلوغی مراکز درمانی و تشخیصی، هزینه های طاقت فرسا از جمله مصیبت های این بیماری محسوب می شود. بیمار مدام با این سوال مواجه است که آیا همه این تلاش ها برای درمان فایده ای دارد. هر چند خوشبختانه در سال های اخیر، بیمارانی را در اطراف خود دیده ایم که درمانشان نتیجه داده و همین موجب امیدواری است.

وی با اشاره به شیوع بالای سرطان، افزود: تلاش محققان برای درمان این بیماری بسیار پسندیده است اما از یاد نباید برد، کشف دلایل افزایش انواع سرطان و سعی برای حذف این علل و اطلاع رسانی مناسب به مردم در این باره و همچنین توجه بیشتر متولیان بهداشت و درمان برای پیشگیری و درمان بیماری هم از اهمیتی خاص برخوردار است.

اوضاع و احوال شیوع سرطان در گیلان

۱۷ هزار مورد ابتلاء به سرطان در سایتی که وزارت بهداشت رصد می کند، برای گیلان به ثبت رسیده است. «فرهاد روشنفکر» سرپرست مدیریت امور بیماری ها در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اعلام این موضوع در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: متأسفانه گیلان در سرطان های گروه زنان، جز نخستین استان های با شیوع بالای سرطان است و در واقع رده اول شیوع، شامل استان های گیلان، اصفهان و یزد می شود. همچنین در مورد سرطان های روده بزرگ و تیروئید در گروه زنان هم ما در گروه دوم استان های پرتعداد این بیماری در کشور هستیم.

وی افزود: از نظر شیوع سرطان روده بزرگ در آقایان اولین استان کشور هستیم و البته باید گفت، استان های اصفهان، فارس و گیلان در رده اول بیماری سرطان روده بزرگ کشور قرار دارند. و اما در خصوص سرطان پروستات، کنار آذربایجان های شرقی و غربی در گروه های اول کشوری قرار داریم.

این پزشک با بیان اینکه در مجموع می توان گفت گیلان در کنار استان های اصفهان، یزد و ایلام جز استان هایی است که با شیوع بیشتر بیماری های بدخیم زنان دست به گریبان است، ادامه داد: از سوی دیگر گیلان در کنار فارس و آذربایجان های شرقی و غربی در گروه مردان نیز با شیوع بالای سرطان مواجه است.

وی اضافه کرد: سرطان های پستان در زنان و معده و روده بزرگ در هر دو گروه مردان و زنان، پروستات در گروه مردان و پوست در هر دو گروه زنان و مردان از سرطان های شایع گیلان محسوب می شوند.

آلودگی آب و خاک

شیوع سرطان های گوارشی در گیلان قابل توجه است و کارشناسان معمولاً کم تحرکی، چاقی، مصرف غذاهای نامناسب، عدم مصرف مواد غذایی سالم نظیر میوه و سبزیجات را از مهم ترین علل بروز سرطان های گوارشی به ویژه سرطان روده بزرگ می دانند، اما حال سوال اینجاست، چنین مواردی در دیگر استان ها نیز مشاهده می شود اما چرا گیلان با چنین افزایشی در حوزه ابتلاء به سرطان های گوارشی روبرو است.

دکتر روشنفکر با تاکید بر اینکه تنها، روش زندگی در افزایش آمار ابتلاء مؤثر نیست، گفت: عوامل موجود در آب و خاک هم در این مورد دخیل است. مثلاً موادی چون آرسنیک موجود در کودهای شیمیایی و مواد صنعتی شیمیایی به آب های سطحی آلوده راه یافته و وارد رودخانه ها و دریا می شود. بنابراین آرسینک و همچنین نیترات ها در محصولات کشاورزی و به تبع آن در غذاهای ما بیشتر دیده می شوند.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که کیفیت آب آشامیدنی ما مشکلی ندارد اما محصولات کشاورزی ما به خوبی رصد نمی شود، افزود: آزمایشگاه های لازم کیفی در سراسر کشور کم است. همچنین از یاد نباید برد که متأسفانه فاضلاب صنعتی، کشاورزی و خانگی ما وارد رودخانه و دریا می شود. هر چند در سال های اخیر در خصوص فاضلاب های بیمارستانی و صنعتی به خوبی کار شده اما باز جای کار دارد و همچنان در حال کامل شدن است.

روشنفکر با اشاره به موضوع ژنتیک در مبحث ابتلاء به سرطان بیان کرد: این امر نیازمند بررسی های عمیق علمی است تا به عنوان مثال به این سوال که چرا در نواحی شمالی کشور استعداد ابتلاء به سرطان مثلاً نسبت به نواحی جنوبی بیشتر است، پاسخ داده شود.

این پزشک عادات غذایی غلط نظیر مصرف ماهی و خاویار شور شده، ماهی دودی و چای داغ را نیز از عوامل دخیل در شیوع سرطان دانست و گفت: غذاهایی که هنگام طبخشان، روغن بسیار حرارت می بیند، می تواند بدن را مستعد به آنومالی های سلولی (نابهنجاری های سلولی) کند و این آنومالی ها گاهی به سرطان و گاهی به بیماری های دیگر تبدیل می شود.

چاره اندیشی متولیان

سرطان یکی از بیماری هایی است که کاهش موارد ابتلاء و درمان آن نیازمند توجه ویژه مسئولان ذی ربط است. غربالگری به موقع، دسترسی مردم به امکانات تشخیصی مناسب و ارزان، ارائه آموزش های لازم در راستای پیشگیری و تشخیص به موقع از جمله موارد حائز اهمیت در این عرصه بشمار می آید.

روشنفکر با بیان اینکه برای تشخیص و درمان سرطان در استان گیلان ۴ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان در ۴ منطقه گیلان باید به ارائه خدمات بپردازد، اظهار کرد: یکی از این مناطق رشت، به عنوان مرکز استان است. بندرانزلی و تالش در منطقه غرب استان و لاهیجان نیز برای شرق استان در نظر گرفته شده است.

وی در شرح وضعیت این مراکز در ادامه گفت: مرکز شناسایی سرطان در بندرانزلی هم اکنون فعال است و با دستگاه های ماموگرافی، سونوگرافی، کولپوسکوپی و کولونوسکوپی که در تشخیص زودرس سرطان می توانند کمک کنند، تجهیز شده است. این تجهیزات تشخیصی با توجه به سرطان های شایع در گیلان از سوی وزارتخانه برای مراکز مذکور در گیلان لحاظ شده شده است.

روشنفکر اضافه کرد: در رشت فقط دستگاه ماموگرافی راه اندازی شده و تجهیزات بعدی، پس از تکمیل ساختمان این مرکز از وزارتخانه دریافت می شود. ساختمان مرکز تالش نیز قرار است کنار بیمارستان جدید این شهر توسط خیرین ساخته شود که پس از ساخت، دستگاه ها ارسال می شود.

این مسئول در خصوص مرکز تشخیص سرطان در لاهیجان هم توضیح داد که قرار است با ساخت بنایی در لاهیجان، این مرکز برای شرق گیلان راه اندازی شود.

وی در پایان تصریح کرد: اگر بتوانیم فضاهای فیزیکی مناسب را تا انتهای سال جاری و یا حتی ۶ ماه اول سال ۱۴۰۲ آماده کنیم، حتی مجوز رادیوتراپی نیز به گیلان داده می شود. و البته این منوط به این است که هم مسئولان اجرایی و هم خیرین کمک کنند تا بناهای فیزیکی، مهیا شوند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان