جستجوگر خبری شهرستان شفت

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، امسال و با تلاش های صورت گرفته سه نوع رقم جدید کیوی با اسامی طلوع (Sunrise)، گیلدا (Gilda) و زرین (Zarin) معرفی شد که ۵۰ هزار تن آن به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ...

صالح محمدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به برداشت ۲۲۹ هزار تن کیوی از باغات کیوی گیلان اظهار کرد: گیلان دارای رتبه دوم پرورش کیوی در کشور بوده و امسال و با تلاش های صورت گرفته سه نوع رقم جدید کیوی با اسامی طلوع (Sunrise)، گیلدا (Gilda) و زرین (Zarin) معرفی شده که ۵۰ هزار تن آن به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، استونی، گرجستان، اوکراین و تاجیکستان صادر شده است. 

وی با بیان اینکه تولید و معرفی ارقام جدید محصول کیوی با سفارش گیلان انجام شده است، گفت: این پروژه با سفارش سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان و بنا بر نیاز بهره برداران کیوی استان از سال ۱۳۹۴ آغاز شده و در قالب یک برنامه تحقیقاتی جامع و هدفمند با معرفی سه رقم جدید در مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور به ثبت رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه کیوی تولید شده در گیلان یکی از مرغوب ترین محصولات کشاورزی در این استان است، گفت: در استان گیلان هشت هزار و ۱۷۰ باغدار کیوی در هفت هزار و ۲۲۵ هکتار از اراضی زیرکشت مشغول تولید کیوی هستند. 

محمدی از احداث مرکز تحقیقات کیوی در شهرستان آستارا خبر داد و افزود: تهیه کلکسیونی از ارقام مختلف کیوی، کاشت ارقام مختلف کیوی، اصلاح رقم کیوی رسیدن به محصول پرمحصول، دستیابی به محصول زودرس با توجه به شرایط محیطی، همکاری با دانشگاه ها و مراکز و پژوهشکده های تحقیقاتی، استفاده از دانش محقیقن از جمله اهداف تاسیس مرکز تحقیقات کیوی در شهرستان آستارا بوده است. 

وی رودسر، تالش و آستارا پیشگامان کاشت کیوی در گیلان دانست و بیان کرد: با معرفی رقم های هایوارد، رد و گلد ۷۰ درصد سردخانه های گیلان شرایط نگهداری محصول کیوی را دارند. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان